Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co robić gdy akumulator uległ rozładowaniu?
Akumulator samochodowy jest źródłem energii dla odbiorników w aucie, jednak z różnych przyczyn może się on rozładować. Gdy akumulator samochodowy ulegnie rozładowaniu, można podjąć kilka kroków, aby go naładować i przywrócić jego zdolność do zapewnienia energii do urządzeń elektrycznych w samochodzie. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, gdy Twój akumulator samochodowy ulegnie rozładowaniu!
Użyj kabli rozruchowych!
Jeśli akumulator uległ rozładowaniu z powodu przypadkowego pozostawienia włączonych świateł lub innych urządzeń elektrycznych w samochodzie, możesz użyć kabli rozruchowych, które pomogą Ci uruchomić silnik z pomocą innej baterii samochodowej. Do tego celu musisz znaleźć kierowcę ze sprawnym akumulatorem i kablami rozruchowymi (chyba że sam je posiadasz w samochodzie).
Pamiętaj, że kable rozruchowe powinny być dopasowane do wielkości silnika i generowanego przez akumulator samochodowy prądu rozruchowego. Im grubszy kabel, tym większe maksymalne natężenie prądu, które będzie w stanie przewodzić. Duże znaczenie ma także kolejność podłączania klem. Zawsze zaczynaj od plusa! Najpierw użyj czerwonego kabla, a jego drugi koniec podłącz do plusa w swoim samochodzie. Następnie użyj czarnego kabla i podłącz klemę do minusa sprawnego akumulatora. Drugi koniec podłącz do uziemienia, np. do głowicy cylindrów. Uważaj, aby nie pomylić plusa z minusem, bo zakończy się to awarią.
Skorzystaj z ładowarki samochodowej lub prostownika
Wartość poniżej 12 V świadczy o rozładowaniu akumulatora. Aby go podładować, możesz skorzystać z ładowarki samochodowej. Wystarczy ją podłączyć do akumulatora i pozostawić przez kilka godzin lub nawet całą noc. Dzięki temu bateria naładuje się do około 80% – 90%.
Akumulator można podładować także w drodze za pomocą prostownika. Konieczna jest jednak dłuższa podróż. Jazda na krótkich dystansach nie pozwoli na naładowanie się akumulatora. Pamiętaj, że alternator potrzebuje co najmniej 15 kilometrów dość szybkiej jazdy, aby bateria mogła się w pełni naładować – zauważa pracownik z firmy Bat Profi, która jest dystrybutorem akumulatorów na Śląsku.
Jeżeli Twój akumulator odmówi posłuszeństwa, powinieneś się najpierw dowiedzieć, co jest tego przyczyną. Jeżeli jest on po prostu rozładowany, wówczas możesz odpalić silnik przez kable lub naładować prostownikiem podczas jazdy. Jednak, gdy akumulator jest uszkodzony, wówczas jedynym wyjściem jest zakup nowej baterii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana