Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest dojrzałe akwarium?
W wielu przypadkach decyzja o założeniu akwarium nie jest przemyślana, tylko podejmowana spontanicznie, na przykład wskutek nacisku dziecka na rodziców w sklepie zoologicznym. Wówczas bardzo często popełniają oni wiele błędów podczas jego zakładania i nie znają podstawowych pojęć akwarystycznych. Jednym z najważniejszych jest dojrzałe akwarium. O czym mowa w praktyce?
Czym jest dojrzałe akwarium?
Warunkiem prawidłowo funkcjonującego akwarium jest przeprowadzenie jego procesu dojrzewania. Polega on na wprowadzeniu do takiego zbiornika wody, filtrów, roślinności, a także substancji, które oczyszczą go z chloru, a także metali ciężkich. Następnie, kiedy woda osiągnie właściwe parametry, należy wpuścić do niej bakterie uczestniczące w cyklu azotowym. To one odpowiadają za wszystkie etapy tego procesu. Ich namnażanie trwa zwykle kilka lub kilkanaście dni. W tym czasie trzeba co około 2-3 dni wymieniać około 20-25% wody w akwarium. Szczecin to miejscowość, gdzie można kupić wszystkie potrzebne do tego procesu elementy, a następnie dodawać porcjami kolejne grupy bakterii nitryfikacyjnych.
Dojrzałe akwarium a nitryfikacja
Nie można wpuścić rybek do świeżego akwarium, do którego dopiero co została wlana woda, ponieważ może się to skończyć dla nich tragicznie. Z tego powodu inwestorzy, decydujący się na założenie akwarium morskiego w firmie Reefguard, zawsze są dokładnie pouczeni o tym, jak powinni w danym momencie postępować. Specjaliści przedstawiają im cykl azotowy, gdzie bardzo istotnym procesem jest nitryfikacja.
Jak wiadomo, ryby jak każde inne organizmy wydalają odchody i mocznik, które stają się źródłem związków azotowych. Im woda jest bardziej zasadowa, tym jej pH osiąga wartość powyżej 7, a więc więcej jonów NH4+ przekształca się w toksyczny dla ryb mocznik. Z tego powodu przed wpuszczeniem rybek, należy przez około 4 do 6 tygodni namnażać w wodzie specjalne bakterie.
Pożyteczne mikroorganizmy w tym czasie powinny zasiedlić wszystkie powierzchnie w akwarium. Mowa tutaj o filtrach, ozdobach czy koralowcach. Dopiero kiedy cykl ten się zakończy, można wprowadzić do wody rybki. Po upływie 6 tygodni warto wykonać test stężenia azotynów. Jeżeli wynik wynosi do 0,3 mg/litr, wówczas można wpuszczać do wody ryby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana