Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy skupowanie i złomowanie samochodów wymaga specjalnych zezwoleń?
Stacja Demontażu Pojazdów zajmuje się zgodną z prawem kasacją, złomowaniem i skupem samochodów uszkodzonych lub niesprawnych do dalszego użytkowania. Z pewnością na mapie Polski można znaleźć wiele skupów, które zajmują się tymi zadaniami. Jednak tylko firmy działające na podstawie uprawnień, mogą zajmować się tym procesem. Dlaczego tak jest?
Jakie uprawnienia muszą mieć punkty złomowania i skupu aut?
Proces kasacji samochodu wiąże się bezpośrednio z produkcją odpadów, które są niebezpieczne dla środowiska oraz dla ludzi. Utylizacja ich wymaga przestrzegania odpowiednich przepisów. Dzięki temu można zmniejszyć negatywny wpływ procesu na otoczenie. Punkty złomujące samochody, muszą mieć uprawnienia, np. pozwolenie na użytkowanie obiektu usytuowanego w danym miejscu. Taka działalność może być prowadzona tylko na działkach, które klasyfikuje się jako tereny przemysłowe lub przemysłowo-usługowe. Skup aut musi także mieć pozwolenie wodnoprawne związane z odprowadzeniem ścieków przemysłowych. Poza tym legalnie wykonana kasacja wymaga od Stacji Demontażu uzyskania pozwolenia od wojewody na dokonywanie rozbiórki samochodów.
Dlaczego uprawnienia skupu aut są tak ważne?
Uzyskanie stosownych pozwoleń przez skupy samochodów jest bardzo ważnym procesem nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także kwestii prawnych. Nielegalne procedury z zakresu kasacji aut wiążą się z ryzykiem nałożenia na przedsiębiorcę wysokich kar finansowych. Poza tym osoby, które korzystają z usług takich miejsc, muszą liczyć się z tym, że nielegalnie funkcjonujące złomowiska nie mają uprawnień do wydawania zaświadczeń o zgodnej z przepisami kasacji. Właściciel pojazdu, który nie otrzyma takiego zaświadczenia, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami – np. nie będzie mógł wyrejestrować samochodu i unieważnić polisy OC. Dlatego autorecykling i części zamienne Arpol działa na podstawie legalnych uprawnień.
Jakie skupy aut wybierać?
Proces złomowania aut powinien przebiegać w punkcie, który ma stosowne uprawnienia. Zgodnie z prawem tylko Stacje Demontażu Pojazdów dysponują legalnymi dokumentami, które uprawniają do złomowania samochodów – upoważnienie marszałka województwa. Takie miejsca działają zgodnie z prawem i poddają pojazdy recyklingowi dbając o środowisko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana