Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Definicja żeglugi śródlądowej w według polskich przepisów
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku długość sieci śródlądowych dróg wodnych w naszym kraju wynosiła 3768 km. Z czego największy jej odsetek, bo aż 65,6% stanowiły uregulowane rzeki żeglowne. Na tej podstawie można więc wywnioskować, że w Polsce wciąż funkcjonuje żegluga śródlądowa. Czym ona wobec tego jest według obowiązujących przepisów? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Jaka jest definicja żeglugi śródlądowej?
Definicję żeglugi śródlądowej zawiera Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 roku o żegludze śródlądowej. Zgodnie z nią jest to przemieszczanie się statków (w tym promów, wodolotów i poduszkowców) będących urządzeniami pływającymi o napędzie mechaniczny lub bez niego na ustalonych wodach śródlądowych uznanych za żeglowne na podstawie przepisów Prawa wodnego. Wśród ustalonych dróg wodnych wyróżnić można natomiast:
rzeki żeglowne uregulowane,
skanalizowane odcinki rzek,
kanały,
jeziora żeglowne.
Jakie statki mogą poruszać się po wodnych drogach śródlądowych?
Na polskich śródlądowych drogach wodnych żeglować mogą statki polskie, a także statki obce, w przypadku których obowiązują warunki określone w umowach międzynarodowych. Używane one mogą być natomiast do między innymi:
przewozu rzeczy,
przewozu osób,
pchania lub holowania innych jednostek pływających,
inspekcji i nadzorowania bezpieczeństwa ruchu żeglugowego,
ratowania życia lub mienia,
połowu ryb,
przeprowadzania prac technicznych, w tym także utrzymywania szlaków żeglugowych w należytym stanie oraz eksploatowania złóż,
uprawiania sportu.
Jakie wymogi muszą spełnić statki, aby mogły żeglować po wodnych drogach śródlądowych?
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami każdy statek wybudowany w Polsce lub sprowadzony do niej, który ma być wykorzystywany do żeglugi śródlądowej, musi zostać wpisany do rejestru administracyjnego polskich statków żeglugi śródlądowej. W formalnościach z tym związanych swoją pomoc oferuje natomiast firma DSTechnik ze Szczecina specjalizująca się w doradztwie dla właścicieli statków żeglugi śródlądowej. Sama rejestracja statku musi się natomiast odbyć w urzędzie żeglugi śródlądowej właściwym dla jego portu macierzystego, na podstawie stosownego wniosku. Złożony on być musi w ciągu 14 dni od daty wybudowania lub nabycia jednostki pływającej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana