Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego węże strażackie są płaskie?
Łatwo rozprzestrzeniający się w trakcie pożaru ogień stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i ich mienia oraz środowiska naturalnego. Do tłumienia płomieni funkcjonariusze Straży Pożarnej wykorzystują specjalistyczny sprzęt. W jego skład wchodzą m.in. rozmaite węże pożarnicze. Niektóre modele tego typu akcesoriów wyróżniają się płaską powierzchnią. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się, jakie są zalety takich węży strażackich.
Węże strażackie – definicja i podział
Węże pożarnicze to funkcjonalne akcesoria, które wykorzystuje się do transportu wody lub innych środków gaśniczych ze specjalnego zbiornika do miejsca pożaru. Tego typu produkty klasyfikuje się na różne sposoby. I tak na przykład z uwagi na typy wyróżnia się modele przeznaczone do motopomp i autopomp (W) oraz do hydrantów (H). Artykuły oferowane przez takie firmy, jak producent węży strażackich Bogdan Gil, dzieli się też z uwagi na konstrukcję. W tym przypadku wymienia się modele:
parciane – wykonane z naturalnej przędzy o wysokiej nasiąkliwości;
wykładzinowe – mające ścianki zrobione z naturalnej albo sztucznej przędzy, które dodatkowo pokryto gumową wykładziną;
wykładzinowe z okładziną – zabezpieczone od zewnętrznej strony powłoką z gumy lub innego plastycznego tworzywa.
Najczęściej jednak węże pożarnicze dzieli się na modele tłoczne oraz ssawne. Pierwsze z nich mają dwuwarstwową budowę. Artykuły te służą do tłoczenia wody z motopompy do prądownicy, z której wydostaje się strumień gaśniczy. Węże ssawne natomiast przeznaczone są do pobierania cieczy z zewnętrznego źródła i jej przetransportowania do zbiornika wozu strażackiego.
Zalety płaskich węży strażackich
Węże tłoczne z reguły mają płaską konstrukcję. Powszechnie stosuje się je w pożarnictwie ze względu na oszczędność miejsca i łatwość przechowywania oraz przewożenia. Omawiane węże pożarnicze odznaczają się także szczelnością i odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. To sprawia, że świetnie nadają się one transportowania wody i piany gaśniczej. Płaskie węże tłoczne standardowo mają od 15 do 20 metrów długości. Wielkość ich wewnętrznej średnicy oscyluje na poziomie od 25 do 110 mm. Największe z wymienionych modeli są niezastąpione przy gaszeniu pożarów za pomocą dużego strumienia wody wypuszczanego na większą odległość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana