Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie trafiają polskie jabłka?
Jabłka należą do najpopularniejszych owoców uprawianych w naszym kraju, a konsumenci cenią je zarówno za niepowtarzalny smak oraz bogactwo prozdrowotnych składników odżywczych, jak i za wszechstronność, sprawiającą, iż da się je wykorzystywać kulinarnie na wiele sposobów. W Polsce panują bardzo dobre warunki do uprawy jabłek, a w licznych „zagłębiach sadowniczych” rodzą się owoce będące prawdziwym hitem eksportowym.
Co warto wiedzieć o jabłkach?
Najważniejszą cechą jabłek jest znaczna zawartość witaminy C, minerałów oraz błonnika pokarmowego, pektyn i przeciwutleniaczy. Najpopularniejsze odmiany jabłek uprawiane w Polsce to Idared, Szampion, Jonagold, Ligol, oraz Gloster, które stanowią ponad połowę zbiorów. Poza owocami świeżymi, które są magazynowane poza sezonem w przechowaniach z atmosferą kontrolowaną i obniżoną temperaturą, jabłka są wykorzystywane w przetwórstwie spożywczym. Część produkcji tzw. jabłek przerobowych trafia do firm wytwarzających soki zagęszczone, a także soki i nektary, jak również do przedsiębiorstw zajmujących się wyrobami fermentowanymi, czyli winami owocowymi i cydrami. Pewna część zbiorów jest też przeznaczana do pozyskiwania kompotów, mrożonek, przecierów i suszu, w tym również produktów liofilizowanych, a ponadto dżemów. Jabłka są też przerabiane na postać wsadów do jogurtów i innych wyrobów mlecznych. Warto pamiętać, że bardzo rozwinięty jest eksport polskich jabłek za granicę, a owoce trafiają do odbiorców z całego świata.
Jacy odbiorcy są zainteresowani polskimi jabłkami?
Tradycyjne kierunki eksportu polskich owoców to kraje położone za naszymi wschodnimi granicami. Sytuacja geopolityczna sprawia jednak, że jabłka nie trafiają już do Rosji czy na Białoruś, a ze względu na trwającą wojnę coraz rzadziej są też z oczywistych względów wysyłane na Ukrainę. Największymi odbiorcami jabłek deserowych jest Egipt oraz niewiele mu ustępujące pod względem wolumenu Niemcy. Znaczne ilości polskich jabłek odbiera też Rumunia, Królestwo Niderlandów oraz Kazachstan i Francja. Wśród państw kupujących nasze jabłka są też Czechy, Hiszpania oraz Szwecja. Około 10% produkcji jest wysyłane do takich krajów spoza Unii Europejskiej jak np. Indie, Mongolia czy Jordania. Firma LOMANIA specjalizuje się w eksporcie jabłek oraz innych owoców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana