Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobierać szybkozłączki pneumatyczne do kompresorów?
Szybkozłączki pneumatyczne to łatwe w użyciu elementy pneumatyki, które ze względu na swoje znormalizowane wymiary dostosowane są do wymogów technicznych większości sprzętów. Wykorzystywane są między innymi w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych, ale i w życiu codziennym, np. w wężach ogrodowych. W jaki sposób możne je dobrać do kompresorów?
Rodzaje szybkozłączek pneumatycznych
Szybkozłączki pneumatyczne to małe części, których zadaniem jest połączenie ze sobą przewodów lub urządzeń wykorzystujących w swojej pracy sprężone powietrze. Należą do nich między innymi kompresory czy siłowniki. Takie elementy stosowane są też na zautomatyzowanych stanowiskach w przemyśle, ale i w warsztatach wulkanizacyjnych. Wyróżnia się następujące szybkozłączki pneumatyczne:
pod wąż,
z gwintem wewnętrznym,
z gwintem zewnętrznym,
z gwintem pod przewód kalibrowany.
Elementy te mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak wykorzystuje się w tym celu mosiądz tradycyjny lub niklowany. Można stosować również modele ze stali nierdzewnej, polipropylenu lub teflonu. Dobór konkretnego surowca jest uzależniony od miejsca, w którym produkt ten ma być zastosowany.
Dobór szybkozłączki pneumatycznej do kompresora
Poza doborem konkretnego materiału i rodzaju gwintu, kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, dobierając szybkozłączki pneumatyczne do kompresora, jest średnica nominalna. Parametr ten można rozważać, biorąc pod uwagę wymiary przewodu urządzenia lub samej szybkozłączki. W tym drugim przypadku do wyboru jest kilka rodzajów tych elementów. Najmniejsze to DN 2,7, potem DN 5, DN 7,2, DN 10, DN 13, DN16, aż po DN 19. Króciec ten powinien być dostosowany do średnicy przewodu kompresora.
Dobierając szybkozłączki należy zwrócić uwagę również na warunki techniczne, w jakich element ten będzie wykorzystany. W przypadku kompresora najważniejsze jest więc ciśnienie. W tradycyjnej wersji króćce te mogą być stosowane w zakresie od 0 do 35 bar. Hurtownia Przemysłowa TECH-MECH oferuje produkty dostosowane do zastosowań odpowiadających na potrzeby większości branż i urządzeń. Przed wyborem konkretnej wersji warto jeszcze sprawdzić, jaki typ szybkozłączki ze względu na ilość wlotów i wylotów w danym przypadku będzie odpowiedni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana