Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak postępować w przypadku zagrożenia podczas transportu ADR?
Transport ADR zawsze wymaga od kierowcy zachowania ostrożności i procedur bezpieczeństwa. Dlatego koniecznie musi się on zapoznać z zasadami postępowania w razie wypadku lub pojawiania się innego zagrożenia. Od jego zachowania może zależeć to, jak przebiegną wydarzenia. Musi zadbać o bezpieczeństwo swoje, ładunku, osób postronnych oraz środowiska, co nie jest łatwe, jeśli wcześniej nie został przeszkolony.
Jakie sytuacje mogą stanowić zagrożenie?
Prowadząc transport ADR, kierowca jest zobowiązany do przestrzegania ściśle określonych przepisów. Nawet wtedy może jednak dojść do sytuacji niebezpiecznych, także z udziałem innych uczestników ruchu. Zagrożenie najczęściej sprawiają:
wpadnięcie w poślizg,
jechanie po wąskiej, krętej drodze,
wypadek spowodowany przez osoby trzecie,
nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości.
Osoba zajmująca się transportem ADR powinna przejść szkolenie dla kierowców. Wtedy zleceniodawca ma pewność, że kierowca wie, jak postępować, żeby uniknąć wypadków, a jeśli już się one zdarzą, poradzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa i zabezpieczeniem ładunku.
Co powinien zrobić kierowca, kiedy pojawia się zagrożenie?
Postępowanie w razie zagrożenia na drodze podczas transportu ADR określa instrukcja wypadkowa. Mówi ona, jak postępować podczas wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia. Wymienione czynności to między innymi:
zaparkowanie w miejscu, które nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
wyłączenie silnika pojazdu i instalacji elektrycznej,
zabezpieczenie ładunku przed osobami trzecimi,
umieszczenie na pojeździe znaków ostrzegawczych,
zawiadomienie straży pożarnej lub innych służb,
zapamiętanie numerów rozpoznawczych ładunku.
W razie niebezpieczeństwa nie należy kontynuować podróży. Jeśli ładunek stanowi zagrożenie dla kierowcy, ten powinien oddalić się na bezpieczną odległość i uniemożliwić innym podejście do niego.
Zasady postępowania w przypadku pożaru nie stanowią wyjątku. Specjaliści z firmy TRANS POLONIA SA zaznaczają, że płonących ładunków niebezpiecznych nie należy gasić samemu. Kierowca nie może zbliżać się do źródła i powinien pozostawić opanowanie sytuacji straży pożarnej. Kiedy na miejsce dojadą służby, należy wykonywać ich polecenia. Wzywając je na miejsce, koniecznie trzeba podać informacje odnośnie tego, co się pali, czy pożar zagraża czyjemuś zdrowiu lub życiu oraz jak dojechać na miejsce zdarzenia. Ognia nie należy gasić samodzielnie, żeby nie spowodować jeszcze większego zagrożenia dla ładunku, siebie oraz środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana