Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać dobry ekomiał?
Dobry ekomiał to węgiel o drobnym uziarnieniu przeznaczony do spalania w piecach miałowych i w niektórych kotłach ekogroszkowych z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Ekomiał to węgiel powstały w wyniku przeróbki mechanicznej węgla (głównie podczas kruszenia i przesiewania). To drobne okruchy węgla, który w formie większych lub mniejszych kawałków produkowany jest w kopalniach. Jego skład chemiczny nie odbiega w praktyce od składu jego grubszych odpowiedników. Ekomiał ma jednak znacznie niższą cenę. Jak wybrać produkt wysokiej jakości?
Na co zwracać uwagę przy zakupie ekomiału?
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru tego paliwa, jest jego cena. Ekomiał to w chwili obecnej jeden z najtańszych dostępnych na rynku sortymentów węgla. Warto jednak pamiętać, że atrakcyjna cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego zaleca się, aby zwracać uwagę na posiadane przez ekomiał parametry fizykochemiczne. Dobrym wyborem będzie opał z małą ilością siarki. Zbyt duża jej zawartość powoduje pojawienie się w trakcie spalania niebezpiecznych związków chemicznych tworzących z parą wodną kwas siarkowy. Ten z kolei jest powodem pojawienia się korozji kotłów. Istotnym kryterium jest również zawartość popiołu. Współczynnik ten określa ilość popiołu, jaka powstanie w trakcie spalania. Dzięki temu parametrowi można ustalić, jak często będzie konieczne czyszczenie pieca i popielnika.
Jak wybrać dobry ekomiał?
Jednym z najważniejszych i najistotniejszych parametrów ekomiału, na który warto zwrócić uwagę jest jego wartość opałowa. Do równie ważnych należy jego spiekalność oraz wilgotność. Wartość opałowa (inaczej kaloryczność) stanowi jeden z ważniejszych parametrów węgla, ponieważ określa jego wydajność energetyczną. Klasa ta oznacza ile energii otrzyma się w wyniku spalania. Im większa wartość kaloryczności, tym więcej ciepła się uzyska. Spiekalność węgla decyduje z kolei o bezawaryjnej pracy pieca. Miernikiem zdolności węgla do tworzenia spieków, jaki oferuje sklep online Węglo Smyk, jest wskaźnik RI. Im wyższy, tym większe spieki w strefie odgazowania węgla. Wysoka spiekalność jest powodem gromadzenia się spieczonego popiołu w palniku lub na rusztach i zmniejszenia efektywności spopielania paliwa co ma duży wpływ na jego proces spalania i uzyskiwania wymaganej ilości ciepła.
Czym jest ciepło spalania ekomiału?
Ciepło spalania w odróżnieniu od wartości opałowej uwzględnia energię odzyskaną ze skroplenia pary wodnej, jaka zawarta jest w produktach spalania. Ponieważ nie ma bezwodnych paliw, jest to zdecydowanie parametr teoretyczny. Jego wartość zawsze wynosi nieco więcej niż wartość opałowa. Jednak to nie wartość opałowa, a ciepło spalania wpływa na to, ile energii można uzyskać z węgla.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana