Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać odpowiedni klej modelarski?
Zaczynając swoją przygodę z modelami, najczęściej sięga się po gotowe zestawy, które zawierają klej. Z czasem jednak pasja zaczyna się rozwijać, a wraz z nią wzrastają umiejętności i potrzeby. Dobranie odpowiedniego kleju staje się kluczowe, żeby składany model dobrze się prezentował i przetrwał wiele lat. Powinien zależeć od klejonego materiału i czasu schnięcia.
Podstawowe rodzaje klejów do modeli
Kleje można podzielić ze względu na materiał, do jakiego zostały przeznaczone. Podstawowe z nich to substancje do:
drewna,
papieru,
gumy,
ceramiki,
szkła,
styropianu,
metalu,
plastiku.
Kleje modelarskie różnią się także swoją strukturą. Od niej zależy z kolei to, w jaki sposób się z nimi pracuje i do jakich powierzchni mogą się dostać. W zestawach najczęściej można spotkać się z klejem najbardziej uniwersalnym, czyli średnim, z którym najłatwiej jest sklejać ze sobą powierzchnie. Nie zawsze będzie odpowiedni, bo do bardziej skomplikowanych projektów konieczne może być zastosowanie produktu o innej konsystencji.
Jak dobrać właściwy klej do modeli?
Ze względu na strukturę, można wymienić trzy podstawowe odmiany kleju modelarskiego. Są to substancje:
średnie, które sprawdzają się do podstawowych prac na modelach,
gęste, które trzymają się na nałożonej powierzchni,
rzadkie, które łatwo się rozprowadza i można sklejać za ich pomocą trudno dostępne elementy.
Poza tym parametrem równie ważny jest czas schnięcia produktu. Kleje zazwyczaj szybko zaczynają działać, ale potrzeba czasu, żeby zupełnie zastygły i trzymały ze sobą solidnie dwa elementy. Są jednak substancje ekspresowe, które znacznie przyspieszają ten proces, ale może być trudniej z nimi pracować. Ostatecznie to, jaki rodzaj kleju sprawdzi się najlepiej, zależy od składanego modelu i umiejętności właściciela. Często w zestawach, które są dostępne między innymi na stronie SCORPIO-POLSKA Sp. z o.o., producent podaje, po jaki produkt najlepiej sięgnąć. Jeśli taka informacja się nie pojawia, można wykorzystać klej średni przeznaczony do konkretnego materiału. Papieru, metalu czy drewna nie należy sklejać tym samym, bo nie zawsze uda się stworzyć stabilny model. Słabsze kleje mogą nie trzymać dobrze bardziej wymagających elementów, zbyt mocne spoiwo z kolei może je zniszczyć albo utrudnić pracę z modelem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana