Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki zamek wybrać do drzwi wejściowych?
Solidny zamek do drzwi frontowych stanowi podstawowe zabezpieczenie dla wszystkich domowników. Od jego jakości zależy poziom bezpieczeństwa mieszkańców, a także ich poczucie komfortu. Sprzedawcy oferują klientom różne rodzaje zamków, dostosowane do wielu funkcji, a także do odmiennych typów drzwi. Na co zwrócić uwagę wybierając zamek do drzwi wejściowych?
Rodzaje zamków do drzwi wejściowych
Na rynku znaleźć można wiele modeli zamków, różniących się od siebie konstrukcją, sposobem instalacji, poziomem zabezpieczeń, a także ceną. Najprostszy podział uwzględnia zamki:
wpuszczane,
wielopunktowe,
nawierzchniowe.
Zamki wpuszczane są zakładane wewnątrz skrzydła. Mogą być wbudowane w specjalnie przygotowany otwór w drzwiach, przez co są prawie niewidoczne. Kolejną opcją jest zamontowanie ich poniżej klamki.
Zamki wielopunktowe nazywa się inaczej skrzynkowymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że podczas przekręcania klucza oprócz głównych rygli wypuszczane są także rygle dodatkowe, np. w ościeżnicę lub w próg. Dzięki temu drzwi są trudniejsze do sforsowania. Takie zamki zazwyczaj dedykowane są do konkretnych modeli stolarki drzwiowej.
Zamki nawierzchniowe umieszcza się na skrzydle drzwiowym. Z zewnątrz otwierane są kluczem, a od strony pomieszczenia — zasuwą lub gałką. Najczęściej stosuje się je jako dodatkowe zabezpieczenie drzwi wejściowych. Duży wybór modeli takich zabezpieczeń znaleźć można w ofercie Hurtowni Art. Metalowych Henryk Karolewski.
Zamek w drzwiach wejściowych — czym powinien się charakteryzować?
Zamek do drzwi wejściowych powinien być odporny na próby włamania. Od wysokiej jakości wytrzymałego metalu oczekuje się, że pozostanie nietknięty nawet w przypadku prób przewiercenia bądź przepiłowania. Duże znaczenie ma tu rodzaj zastosowanej wkładki. Za najbezpieczniejsze uznaje się modele bębenkowe, do których bardzo ciężko jest dorobić klucz.
Aby zapewnić jak największą ochronę przed włamywaczami, warto zwrócić uwagę na ilość rygli zastosowanych w zamku do drzwi wejściowych. Im jest ich więcej, tym drzwi będą trudniejsze do pokonania przez potencjalnego złodzieja. Rygiel 3 punktowy zapewnia dobry poziom zabezpieczeń. Pod względem ochrony najlepsze okazują się zamki wpuszczane, bo cały ich mechanizm znajduje się wewnątrz drzwi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana