Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie ciasta świąteczne piecze się we Włoszech?
Włochy są krajem o bogatej tradycji kulinarnej, której integralnym elementem są słodkości i wypieki. Szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy na włoskich stołach pojawiają się wyjątkowe, smakowite ciasta, które warto poznać. Przedstawiamy Ci głównych bohaterów świątecznych stołów mieszkańców Italii!
Tradycyjne włoskie wypieki bożonarodzeniowe
Jednym z najbardziej znanych i popularnych wypieków jest panettone – puszysta, drożdżowa babka z rodzynkami, skórkami cytrusów oraz orzechami. Pochodzi z Mediolanu i jest charakterystyczna dla regionu Lombardii. Pierwsze wzmianki o włoskiej babce panettone pochodzą już z XIV wieku – dziś „duży bochenek” (gdyż właśnie tak tłumaczy się nazwę wypieku) jest nieodłącznym elementem włoskich świąt.
Oprócz panettone classico we Włoszech wypieka się całą gamę innych wspaniałych babek z różnymi dodatkami, np. z czekoladą, kremem pistacjowym, gruszką, kawą czy nawet kasztanami lub winem moscato. Najlepsze są rzemieślnicze panettone – ręcznie wypiekane z najlepszej jakości składników na macierzystym zakwasie. Następnie są one pakowane w piękne ozdobne papiery, do pudełka lub metalowej, malowanej puszki.
Ponadto bardzo znana jest babka Veneziana, a jeszcze bardziej tradycyjne dla Włochów jest ciasto pandoro, które nazwę zawdzięcza swojemu złotemu kolorowi. Podobnie jak panettone jest to drożdżowa babka – tym razem jednak bez żadnych dodatków. Wypiek pochodzi z Werony i jest szczególnie popularny w północnych Włoszech. Jego kształt przypomina gwiazdę, co nadaje mu wyjątkowego uroku. Oczywiście Włosi są mistrzami kulinarnymi, dlatego aktualnie wytwarzają również wersje z kawałkami czekolady w środku. Produkty te można znaleźć m.in. w ofercie rodzinnej firmy Bonifanti z Piemontu.
Włoskie ciasto na Wielkanoc
Na wielkanocnym stole we Włoszech króluje colomba di pasqua – gołąb wielkanocny, który nazwę zawdzięcza swojemu oryginalnemu kształtowi. Jest to drożdżowa babka o strukturze zbliżonej do panettone, ale w kształcie gołębia symbolizującego pokój. Ciasto jest bogate w rodzynki, skórki pomarańczowe, migdały oraz różne przyprawy. Jeśli chciałbyś spróbować wykonać ten wypiek samodzielnie, zaopatrz się w tradycyjne, wysokiej jakości produkty w delikatesach włoskich Mercatino – tutto italiano. Podobnie jak w przypadku panettone, tutaj też mamy do wyboru bogatą opcję pysznych dodatków. Szczególnie popularna jest colomba z kremem pistacjowym oblana białą czekoladą.
Innym tradycyjnym włoskim wielkanocnym wypiekiem (tym razem wywodzącym się z Neapolu) jest pastiera napoletana. Jest to ciasto na kruchym cieście wypełnione słodkim, aromatycznym nadzieniem z ricotty, cukru, jajek oraz ziaren orkiszu, które są wcześniej gotowane w mleku z dodatkiem wanilii i skórki pomarańczowej. Całość jest posypana cukrem pudrem i podawana na zakończenie wielkanocnego obiadu. To tylko kilka przykładów bogactwa włoskiej tradycji świątecznego pieczenia. Zarówno w okresie Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy we Włoszech można odkryć mnóstwo innych regionalnych przysmaków i smaków na słodko, które warto poznać i spróbować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana