Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kimchi, czyli orientalna kiszonka, która odmieni Twoją kuchnie
Kiszonki są nie tylko pysznym, ale i zdrowym urozmaiceniem dowolnego posiłku. W kuchni polskiej zaliczamy do nich przede wszystkim niezwykle popularne ogórki kiszone i kapustę kiszoną. Jednak nie tylko polska kuchnia wysoko ceni sobie kiszonki. W kuchni koreańskiej tradycyjną kiszonką, która zyskała sobie zwolenników już na całym świecie, jest kimchi. Z czego robi się kimchi i kiedy warto po nie sięgnąć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak wykonać kimchi?
W Korei kimchi serwowane jest niemal do każdego posiłku. Tę popularną kiszonkę, uważaną za narodowe danie Koreańczyków, wykonuje się ze składników łatwo dostępnych także w Polsce – kapusty pekińskiej, białej rzepy oraz przypraw takich, jak m.in.: czosnek, imbir czy sos sojowy. Tylko jeden składnik kimchi jest typowo azjatycki i jest nim sproszkowana, ostra papryczka chili zwana Gochugaru. Nadaje ona tej kiszonce ostrości, co odróżnia ją od naszych rodzimych kiszonek o łagodnym smaku. Z tego względu jej walory docenią przede wszystkim osoby gustujące w ostrych potrawach. Może ona stanowić jednak świetny dodatek zaostrzający apetyt dla osób, które lubią umiarkowanie ostre smaki.
Samodzielne wykonanie kimchi jest nieco bardziej skomplikowane od wykonania polskiej kapusty kiszonej. Należy bowiem wetrzeć sól i cukier w wybrane warzywa i poczekać, aż z warzyw zacznie wydzielać się woda. Wówczas pozwalamy marynować się w niej warzywom przez noc, po czym odcedzamy je i siekamy. Następnie dodajemy posiekany czosnek i imbir oraz mieszamy z sosem sojowym i papryczką Gochugaru oraz wodą. Sos ten mieszamy z warzywami i wstawiamy do lodówki. Gotowe kimchi w słoiku możemy także kupić w niektórych spożywczych sklepach stacjonarnych oraz internetowych, na przykład w sklepie internetowym Oliwki.
Z czym to się je?
Kimchi możemy podawać praktycznie z każdym posiłkiem. Idealnie komponuje się z zupą oraz daniami z ryżem i mięsem. Pasuje też do potraw jednogarnkowych, jak gulasz czy curry. Można je dodawać także do hamburgerów w postaci sałatki lub jako samodzielną przekąskę. Kimchi możemy też użyć jako składnika farszu np. do pierogów czy naleśników. Dobrze komponuje się także z rybami czy owocami morza. Jego wytrawny smak nada orientalnego charakteru każdej potrawie, więc z pewnością warto spróbować!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana