Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kleszcze w ogrodzie - jak pozbyć się zagrożenia?
Ogród to idealna przestrzeń do relaksu i odpoczynku, a także miejsce, gdzie zwykle hobbystycznie uprawia się rośliny użytkowe lub ozdobne. Niestety podczas zabaw na świeżym powietrzu czy wykonywania rozmaitych prac jesteśmy narażeni na kontakt z owadami mogącymi stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wśród groźniejszych, a zarazem trudnych do zauważenia znajdują się kleszcze, które od pewnego czasu stały się istną plagą.
Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?
Kleszcze to niewielkie pajęczaki. Są one pasożytami żywiącymi się krwią ssaków, pobieraną dzięki aparatowi gębowemu pozwalającemu na przecinanie skóry i utrzymywanie się w niej podczas wysysania krwi. Mają trzy w stadium larwalnym a 4 u osobników dorosłych odnóża pozwalające im na przemieszczanie się. Na swe ofiary czekają najczęściej na liściach lub gałęziach roślin, dostając się na żywiciela dzięki lokalizowaniu jego obecności przy wykorzystaniu termoreceptorów i chemoreceptorów wykrywających ciepło oraz emisję dwutlenku węgla. Największym zagrożeniem związanym z kleszczami jest fakt, że przenoszą one wiele groźnych chorób. Choć zwykle żerują na zwierzętach dziko żyjących, w tym ptakach, często atakują zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty, a niekiedy jako gospodarza wybierają człowieka. Chorobami odkleszczowymi są m.in. babeszjoza, anaplazmoza, borelioza oraz odkleszczowe zakażenie mózgu. Za ich przenoszenie odpowiedzialne są obecne w ich płynach ustrojowych bakterie i wirusy, a także znajdujące się w ich organizmach pierwotniaki oraz pasożyty. Na szczęście kleszcze można zwalczać, dzięki środkom dostępnym w dobrych hurtowniach ogrodniczych. W Toruniu sprzedaż oprysków prowadzi Green&Joy.
Skuteczne sposoby na kleszcze
Walka z inwazją kleszczy w przydomowym ogrodzie nie jest łatwa, ponieważ mogą one bytować zarówno na krzewach czy drzewach, jak i na źdźbłach trawy oraz innych stosunkowo niskich roślinach. Poza sadzeniem roślin, które mogą je odstraszać, takich jak wrotycz, lawenda czy kocimiętka, warto stosować chemiczne opryski na kleszcze. Preparaty rozpyla się po całym ogrodzie, ale głównie w miejscach lubianych przez te pajęczaki – w półcieniu lub cieniu oraz tam, gdzie panuje wysoka wilgotność. Hurtownia ogrodnicza Green&Joy oferuje skuteczne środki przeciw kleszczom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana