Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Koszt spedycji. Jak wyliczyć potencjalne wydatki?

Spis treści
- Jak rozlicza się usługi w transporcie i spedycji?
- Od czego zależą koszty spedycji?
- Jak znaleźć dobrą firmę spedycyjną?
Koszty usług transportowych są przeważnie określane jako stawka za kilometr zlecenia transportowego, ale nie tylko. Ostateczna cena zależy m.in. od drogi transportu czy rodzaju towaru. A jakie jeszcze czynniki wpływają na wartość spedycji? W artykule wyjaśniamy, jak rozlicza się usługi w spedycji i transporcie oraz od czego dokładnie zależą koszty za te usługi.
Jak rozlicza się usługi w transporcie i spedycji?
W firmach działających w branży transportu i spedycji zasadniczo przyjmuje się dwa podstawowe systemy rozliczania usług. Są to:
-
taryfowy system rozliczania;
-
umowny system rozliczania.
Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że cena za wykonanie danej pracy jest znana jeszcze przed jej wykonaniem. Ustala się ją na podstawie pokonanej trasy bądź ciężaru ładunku. Z reguły dotyczy stałych klientów i zamówień publicznych. System umowny z kolei cechuje się zmiennymi warunkami i dotyczy jednorazowych zleceń. Taki system jest elastyczny i sprzyja negocjacjom cen.
Przeczytaj również: Co to jest spedycja i na czym polega praca spedytora?
Od czego zależą koszty spedycji?
To, ile wyniesie usługa spedycyjna, jest jednym z najważniejszych aspektów transakcji, szczególnie dla potencjalnych klientów. Zleceniodawcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, od czego zależy jej wartość. Mowa tu o takich czynnikach, jak:
Przeczytaj również: Co to spedycja i dlaczego warto z niej korzystać?
-
rodzaj środka transportu (np. spedycja drogowa, lotnicza, kolejowa, morska);
-
lokalizacja miejsca docelowego;
-
dystans do pokonania;
-
rodzaj, gabaryty i ciężar towaru;
-
metoda pakowania.
Oprócz powyższych, znaczenie mają też czynności dodatkowe – np. kompletowanie dokumentów, formalności związane z cłem i odprawami granicznymi. Ładunki o specjalnych wymaganiach są też droższe w transporcie.
Przeczytaj również: Odprawa celna w spedycji drogowej. Jak to wygląda w praktyce?
Jak znaleźć dobrą firmę spedycyjną?
Przed nawiązaniem współpracy z firmą z branży TSL warto poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie jej wiarygodności, doświadczenia oraz renomy na rynku. W ten sposób można uniknąć wielu problemów, w tym opóźnień dostaw ładunków i związanych z tym dodatkowych kosztów. Jedną z polecanych firm na polskim rynku jest DIERA – Transport specjalistyczny. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w kompleksowej obsłudze z zakresu spedycji krajowej i międzynarodowej, oferuje też usługi magazynowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana