Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Planowanie przeprowadzki – o czym należy pamiętać?
Pierwszym krokiem do sprawnej przeprowadzki jest jej dobre zaplanowanie. Tworząc ramowy harmonogram, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii i już na tym etapie podjąć parę ważnych decyzji. Dzięki temu gdy nadejdzie godzina zero, każdy znajdzie się na właściwym miejscu i będzie dokładnie wiedział, co ma robić – a przynajmniej znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo takiego scenariusza.
Ustalenie terminu przeprowadzki
Wybranie optymalnego terminu przeprowadzki nie zawsze jest proste, zwłaszcza jeśli pod uwagę musimy wziąć czynniki nie do końca zależne od nas. Kiedy wygasa umowa wynajmu obecnego lokum? Kiedy fachowcy skończą remont nowego mieszkania i jak bardzo prace mogą się wydłużyć? Czy lepiej przeprowadzać się w trakcie roku szkolnego, czy poczekać, aż dzieci skończą klasę? Do tego dochodzą kwestie takie jak terminarz firmy, która zapewnia transport i wnoszenie mebli, oraz nasze osobiste plany, np. wyjazdowe czy związane z pracą.
Przeczytaj również: Transport mebli w Warszawie - jak wybrać usługę dostosowaną do potrzeb?
Najlepiej zaplanować przeprowadzkę w czasie, kiedy możemy poświęcić jej pełną uwagę, a inne obowiązki zepchnąć chwilowo na dalszy plan. Poza tym trzeba pamiętać, że przenosiny to dość pracochłonne zajęcie i zarezerwować kilka dni na pakowanie, a potem rozpakowywanie rzeczy oraz załatwienie wszelkich formalności.
Przeczytaj również: Jak przetransportować pianino?
Wybór firmy przeprowadzkowej
Jeśli zamierzamy skorzystać z usług profesjonalistów, należy z wyprzedzeniem ustalić, jakich dokładnie usług potrzebujemy (tylko transport mebli, czy również pakowanie, sprzątanie, usuwanie śmieci po remoncie, opróżnianie strychu itp.) i znaleźć godną zaufania firmę przeprowadzkową. Warto popytać znajomych o rekomendacje lub sprawdzić opinie w internecie, zapytać o cennik, a wreszcie zarezerwować termin. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że grafik renomowanych usługodawców, takich jak przeprowadzki Kraków, zapełnia się błyskawicznie!
Podział zadań
Przeprowadzka to bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie, dlatego dobrze jest zaplanować wcześniej, kto jest za co odpowiedzialny. Zorganizowanie transportu, przepisanie dzieci do nowej szkoły, pakowanie, sprzątanie, pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy to tylko niektóre z zadań, jakie trzeba wykonać. Najlepiej rozdzielić je tak, by wykorzystać naturalne talenty i umiejętności członków rodziny. Potem pozostaje tylko dopilnować, by każdy zrealizował swoje zadanie na czas...
Przegląd i pakowanie dobytku
W planie przeprowadzki trzeba zarezerwować sporo czasu na przegląd dobytku i pakowanie. Nawet jeśli do wyznaczonego terminu zostało kilka miesięcy czy tygodni, warto powoli pozbywać się rzeczy, których nie planujemy zabierać do nowego mieszkania, a także sortować i porządkować przedmioty, które zalegają w szafach i na strychach. Pakowanie zaczynamy od najrzadziej używanych przedmiotów – sezonowych ubrań i sprzętów, książek, zapasu pościeli, bibelotów czy dekoracji. Na samym końcu pakujemy naczynia kuchenne i garnki, przybory toaletowe, ulubione ubrania, pościel i przedmioty codziennego użytku. Wszystko to można sobie rozpisać w harmonogramie – stopniowe i metodyczne pakowanie dobytku będzie znacznie mniej męczące niż wykonanie tej pacy w jeden czy dwa dni, nawet jeśli wydaje nam się, że wcale nie mamy dużo rzeczy.
Sprzątanie po przeprowadzce
Mało kto pamięta o tej niezbyt przyjemnej czynności, ale po wyprowadzce mieszkanie wypada doprowadzić do porządku. Czasami konieczny będzie remont lub choćby odmalowanie ścian (jeśli na przykład zamierzamy ten lokal wynająć lub sprzedać), a czasem po prostu gruntowne odkurzenie, umycie podłóg itp. Im mniej rzeczy zostaje w mieszkaniu, tym łatwiej będzie je posprzątać. Warto zaplanować na to kilka godzin lub dodatkowy dzień po wywiezieniu wszystkich rzeczy. Sprzątanie czy remont można także powierzyć fachowcom.
Uzbrojeni w tak przygotowany plan przeprowadzki, możemy już spać spokojnie – przenosiny nie będą spędzać nam snu z powiek, a szanse, że cały proces przebiegnie bezproblemowo, znacznie rosną!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana