Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Pudełka dla branży spożywczej. Normy i wymagania
Produkty żywnościowe muszą gwarantować bezpieczeństwo wszystkim, którzy z nich korzystają. Dotyczy to nie tylko charakterystyki jakościowej oraz zachowania przydatności do spożycia, ale także obecności ciał obcych i zanieczyszczeń, jak również oddziaływań czynników zewnętrznych. Sposobem na skuteczną ochronę takich wyrobów jest wykorzystanie z odpowiednich opakowań, które powinny być wytwarzane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością.
W jaki sposób wykorzystuje się pudełka w branży spożywczej?
Pudełka przeznaczone do pakowania żywności to z reguły opakowania wykonywane z litej tektury, która dla uzyskania odpowiednich efektów wizualnych jest kaszerowana albo zadrukowywana, a w niektórych przypadkach także powlekana foliami z tworzyw sztucznych. Pudełka dla branży spożywczej mogą być przeznaczone do ochrony różnych wyrobów. Zwykle używa się ich w przypadku produktów sypkich. Są użyteczne także, gdy w grę wchodzą słodycze, a także niektóre rodzaje nabiału – zwłaszcza sery. W pudełkach sprzedaje się też wyroby cukiernicze. Bardzo często opakowania z tektury łączy się z wykorzystaniem innych metod zabezpieczania zawartości np. torebek foliowych oraz butelek i pojemników z plastiku lub szkła.
Jakie przepisy dotyczą opakowań mających kontakt z żywnością?
Podstawowym celem stosowania opakowań żywności jest zapewnienie ochrony przed przedostawaniem się do produktów zanieczyszczeń i ciał obcych, a także działaniem innych czynników zewnętrznych. Równie ważne będzie jednak to, by do produktów żywnościowych nie mogły przenikać żadne potencjalnie szkodliwe substancje znajdujące się w opakowaniu. Wymogi co do jakości materiałów opakowaniowych mających kontakt z żywnością są określane przez przepisy wprowadzane na różnych poziomach legislacji. W grę wchodzą zarówno rozporządzenia oraz dyrektywy unijne – np. Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – jak i prawo krajowe m.in. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Producentem opakowań kartonowych jest firma Media Gold. Zajmuje się ona także wytwarzaniem komponentów do gier planszowych na zlecenie czołowych wydawców. W ofercie znajdują się również karty do gry i puzzle.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana