Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób obliczyć siłę siłownika hydraulicznego?
Urządzenia hydrauliki siłowej są wykorzystywane powszechnie w licznych zastosowaniach przemysłowych, a także w transporcie czy budownictwie. Ich zaletą jest zarówno możliwość sprawnego przekazywania dużych sił w obrębie układu o stosunkowo małej masie, niewielkiej złożoności oraz wysokiej bezawaryjności, jak i możliwość uzyskiwania ruchu liniowego lub obrotowego. Kluczem do efektywności jest jednak właściwy dobór poszczególnych komponentów.
Co warto wiedzieć o siłownikach hydraulicznych?
W większości maszyn i urządzeń, które muszą radzić sobie z przemieszczaniem elementów o znacznej masie lub pokonywaniem dużego oporu, zachodzi potrzeba zastosowania układu, który wygeneruje dużą siłę przy niewielkim ciężarze własnym oraz małych rozmiarach. W tym celu stosuje się zwykle siłowniki hydrauliczne, które są w stanie zamienić energię potencjalną zmagazynowaną w cieczy na energię mechaniczną i ruch posuwisto-zwrotny. W zależności od potrzeb mogą one działać jedno- lub dwustronnie, a także mieć rozmaite możliwości, jeżeli chodzi o osiągane parametry robocze, w tym przede wszystkim generowaną siłę oraz skok, czyli maksymalne możliwe przesunięcie.
Jak określić parametry siłownika?
Określenie siły, z jaką będzie działał siłownik hydrauliczny, wymaga podania dwóch kluczowych parametrów, a więc wielkości powierzchni, na jaką będzie napierał czynnik hydrauliczny oraz ciśnienia roboczego, z którym trafi on do cylindra. W przypadku siłownika jednostronnego działania powierzchnia czynna tłoka odpowiada polu jego powierzchni. Jeżeli chodzi o siłownik dwustronnego działania, to w obliczeniach trzeba też uwzględnić powierzchnię tłoczyska, o którą zmniejsza się wielkość powierzchni tłoka. Ciśnienie robocze można ustalić, biorąc pod uwagę siłę, z jaką czynnik oddziałuje na powierzchnię oraz jej wielkość. W przypadku większości wytwórców siłowników w doborze odpowiedniego urządzenia pomagają specjalne kalkulatory, w których trzeba podać podstawowe parametry, a więc średnicę tłoka i tłoczyska i ciśnienie w układzie, a także skok siłownika. Dzięki temu można uzyskać zarówno wielkość siły pchającej, jak i ciągnącej. Producentem cylindrów hydraulicznych jest ZHS z Kobylanki. Zajmuje się on także naprawą i regeneracją siłowników oraz wytwarzaniem zasilaczy hydraulicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana